OŠCZ: Odluka o proglašenju stanja prirodne nepogode

 

OPĆINSKI ŠTAB CIVLNE ZAŠTITE ČELIĆ

Općinski štab civilne zaštite na sjednici održanoj 01.06.2019.god. u 14,00 sati  donio je Odluku o proglašenju stanja prirodne nepogode izazvane kišnim padavinama a koje su proizvele poplavena području općine Čelić. Nakon prikupljenih informacija sa trena i povećanom nivou vode u rijekama Šibošnici i Gnjici te njihovim izlijavenjem iz svojih korita donošenje Odluke je bilo neminovno. Konstatovano je teško stanje, posebno što su bujične vode ugrozile 43 stambena objekta u koje je voda ulila a preko stotinu pomoćnih objekata su poplavljeni vodom. Preliminarni podaci govore da su velike poljoprivredne površine pod vodom, posebno zasadi jagoda i drugih poljoprivrednih kultura. Najteža situacija je na prostoru MZ Čelić, Ratkovići, Brnjik, Nahvioci, Šibošnica i Drijenča.Posebno je teška komunikacija na  svim lokalnim i regionalnim putevima zbog nanosa i vode koja se nalazi na kolovozu.


 Na sastanku su donešeni slijedeći zaključci:

1 .Zabranjuje se okupljanje ljudi a posebno djece  na rizičnim mjestima, mostovima, regionalnim i lokalnim putevima i  pored obala rijeka gdje bi moglo doći do ugrožavanja ljudskih života. Sprovođenje ovog zaključka zadužuje se Policijska stanica Čelić na čelu sa Komandirom stanice.

2. Obavještava se stanovništvo općine Čelić da do daljnjeg  ne koriste vodu za piće iz gradskog vodovoda. Za sprovođenje navedenog zaključka zadužuje se JKP “Čistoća “Čelić, na čelu sa direktorom.

3. Poziva se stanovništvo općine Čelić kao i privredni subjekti da se maksimalno uključe u sprovođenja mjera zasštite i spašavanja kako ljudi tako i drugih materijalnih dobara.

4. Zadužuje se Centar za socijalni rad Čelić na čelu sa direktorom da svo stanovništvo iz segmenta socijalne zastite a posebno stare i iznemogle osobe budu kontaktirane i iste provjerene u kakvom se stanju nalaze

5. Općinski štab civilne zaštite će formirati Komisiju za procjenu šteta nastalih usljed poplava te se pozivaju građani da već od ponedjeljka mogu prijaviti štetu nastalu izazvanim poplavama. Prijavni obrazci se mogu preuzeti u Šalter sali općine Čelić.

6 .Zadužuje se JZU Dom zdravlja Čelič na čelu sa direktorom da prati epidemiološku situaciju na cijeloj teritoriji općine Čelić

7.Zadužuje se Veterinarska stanica Čelić da prati situaciju na terenu iz svoje oblasti djelovanja.

Općinski štab civilne zaštite pratit će situaciju na terenu i maksimalno staviti na raspolaganje sve službe za spašavanje s ciljem potpune zaštite ljudi i materijalnih dobara stanovništva općine Čelić a o svim narednim aktivnostima stanovništvo će biti blagovremeno obaviješteno.

                                                                                           KOMADANT OSCZ ČELIĆ

                                                                                                 Sead Muminović

previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

 

Post navigation