Upozorenje na opasnosti od neeksplodiranih ubojitih sredstava !

Općina Čelić

UPOZORENJE

NA OPASNOSTI OD NEEKSPLODIRANIH UBOJITIH SREDSTAVA( NUS-a ) I MINSKO EKSPLOZIVNIH SREDSTAVA ( MES-a )

Služba civilne zaštite Općine Čelić upozorava građane na opasnosti od zaostalog NUS-a i MES-a, posebno u sezoni izvođenja proljetnih radova i boravka na otvorenom.

U skladu sa Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi kao i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, građani, pravna lica, državni organi i druge institucije su dužni o otkrivenom NUS-u odmah obavijestiti Službu civilne zaštite Čelić ili Policijsku upravu, a nekim vidljivim znakom obilježiti mjesto gdje se nalazi NUS i po mogućnosti, to mjesto osigurati dok ne dođu ovlaštena lica.

Mole se svi građani da predmete za koje sumnjaju da ih mogu dovesti u opasnost od eksplozije, prijave Službi civilne zaštite Čelić na telefon: 035-668-684, ili Policijskoj stanici Čelić na telefon:  035 660-470 (122).

Posebno skrećemo pažnju građanima na sljedeće:

• Ne ulazite na površine koje su pod sumnjom da su minirane;

• Poštujte oznake za mine i ne premiještajte ih;

• Premiještanje i otuđivanje oznaka za mine predstavlja krivično djelo;

• Ne palite rastinje koje se nalazi u minskom polju ili u njegovoj blizini;

• Ako posjedujete neka eksplozivna sredstva u svom domaćinstvu, ista ne bacajte i ne pokušavajte sami razminirati, nego prijavite u Službu civilne zaštite.

Služba civilne zaštite

Općine Čelić